DERLEME: Kürt Çiçekleri: Özgür Gündem’den Yazılar (Ece Ayhan)

DERLEME: Kürt Çiçekleri: Özgür Gündem’den Yazılar (Ece Ayhan)

Önsözden:

Kürt Çiçekleri: Özgür Gündem’den Yazılar’ kitapçığı Ece Ayhan’ın 1992 yılında Özgür Gündem gazetesi için kaleme aldığı yazılardan oluşan bir kitapçık. Bu kitapçıkta yer alan yazılara ulaşma serüvenim, Noktürn Yayınları’nın yayımladığı ‘Hoş Çakal Hoş Tilki’ adlı Ece Ayhan’ın Enis Batur’a yazdığı mektuplardan oluşan kitabı okumamla başladı. Ece Ayhan’ın başından geçen ya da başına getirilen olayları gözler önüne seren bu kitapta özellikle 7 Ağustos 1997 tarihli mektubu dikkatimi çekti. Ece Ayhan bu mektubunda, “Her şey Özgür Gündem’de yazmamla başladı 1992. İşte bu yüzden sık sık yer ve ev değiştirmiştim. Kaç kez beni kaçırmak ve öldürmek istediler, v.s. (en ufak ruhsal bir durum yok, bütün geçmişteki olaylarımın dışında düşüniver ve bana inan.)” diyordu. Bu cümleleri okuduktan sonra büyük bir heyecanla hemen Ece Ayhan’ın kendi kitaplarına ve onun hakkında yayımlanmış diğer kitaplara baktım. 1992 yılına dair pek çok yazı vardı ancak yayımlanan diğer yazılarında olduğu gibi yazıların altında dergi ya da gazete adı ve tam tarih belirtilmemişti. Yani, 1992 yılına ait yazıların hiçbirinde ‘Özgür Gündem’ ibaresi göremedim. Kitaplarda yer alan ve 1992 yılına ait yazıların, kitaplaştırılmak üzere yazılmış olma ihtmalini göz önünde bulundurarak araştırmaya başlamış bulundum.
Özgür Gündem gazetesinin eski sayılarına kütüphane arşivlerini tarayarak ulaşmaya çalıştım. Ulusal Toplu Katalog sitesinden yaptığım arama sonucu gazetenin tüm sayılarına Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’den ulaşabileceğimi gördüm ve hemen Ankara’ya doğru yola çıktım. Ankara’ya vardığımda hemen Milli Kütüphane’nin süreli yayınlar arşivine ulaştım ve Özgür Gündem’in -1992 yılında yayımlanan sayıları öncelikli olarak- tüm sayılarını taradım (Ardıl ve öncül gazeteler de dahil). Tarama sonrasında, tahmin ettiğim gibi 1992 yılı dışında başka yıllara ait herhangi bir yazı bulamadım. Ancak, İstanbul’a dönüp araştırmalarım sonrası elde ettiğim yazıları kontrol ettiğimde yazıların daha önce yayımlanmış olduğunu gördüm. Az önce de bahsettiğim gibi, araştırma öncesi kitapları kontrol ettiğimde tam tarih ve dergi,gazete adı belirtilmemişti ki bu büyük bir muammaya yol açıyordu. Bu muammayı ortadan kaldırmak için elde ettiğim yazıları yayımlama gereği duydum.
Kitapçığın adına gelecek olursak, Kürt Çiçekleri, Ece Ayhan’ın Devlet ve Tabiat’ta yer alan bir şiirinin adıdır. Ancak o dönemki konjonktür gereği şiir Kürt Çiçekleri adı ile değil Açık Atlas adı ile yayımlanmıştır. Bu bilgi ile tarama çalışması esnasında gördüğüm tarihi gerçeklikleri düşününce kitapçığa bu adın uygun olacağını düşündüm.
Ayrıca, araştırma sırasında, Ankara’da beni evinde ağırlayan Ahmet Keskinkılıç’a ve bu araştırmaya Ece Ayhan hakkındaki bilgi birikimi ile destek olan Zafer Yalçınpınar’a çok teşekkür ediyorum.

Uğur Yanıkel
25 Şubat 2016
İstanbul


Ece Ayhan, “Kürt Çiçekleri: Özgür Gündem'den Yazılar"
Haz: Uğur Yanıkel
YAYINPasaj69.org, Şubat 2016, 62 Sayfa

Okumak İçin Tıklayınız